FAQ odpowiedzi na najczęstrze pytania

Zapraszamy do zapoznania się z poniższymi informacjami! Znajdziesz tu odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące zdrowia Twojego pupila, naszych usług oraz procedur. Dzięki temu możesz lepiej zrozumieć, jak możemy Ci pomóc i jakie kroki podjąć w przypadku potrzeby.

Przejrzyj naszą sekcję FAQ, aby zdobyć cenne informacje i rozwiać wątpliwości. Dbaj o swojego zwierzaka z nami!

FAQ

Przygotowanie do zabiegu i opieka pooperacyjna

Ogólne przygotowanie pacjenta polega na przegłodzeniu zwierzęcia przez  24 godziny. Wodę zwierze może przyjmować do 6 godzin przed zabiegiem. Po przyprowadzeniu pacjenta do lecznicy należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza. Psy premedykowane są w obecności właściciela. proces ten trwa około 20 minut. Oddawane są tego samego dnia (chyba, że lekarz postanowi inaczej). Przez dobę po zabiegu zwierze nie może przyjmować pokarmu ani wody- aby nie prowokować wymiotów. Koty ze względu na stresogenną naturę premedykowane są w gabinecie pod kontrolą lekarza.

Wydawane zwierzęta dostają leki przeciwbólowe i w razie konieczności również antybiotyki. Jeżeli lekarz nie postanowi inaczej, a stan pacjenta po operacji nie będzie wymagał kontroli w lecznicy – na kolejną wizytę zapraszamy po 10-14 dniach na zdjęcie szwów.
O ewentualnych dodatkowych zaleceniach (badanie krwi, RTG, USG, badanie kardiologiczne) zostaniecie Państwo poinformowani podczas rozmowy z lekarzem, w trakcie ustalania terminu zabiegu.

Przygotowanie do pobrania krwi

Przed badaniem należy przegłodzić zwierzę przez 8 godzin. Podstawowe badania krwi ( morfologia, biochemia) wykonujemy w lecznicy, trwa to od 15 do 20 minut.

Przygotowanie do USG

Zalecane jest wcześniejsze umówienie terminu badania. Aby badanie było możliwe do przeprowadzenia należy przegłodzić zwierzę przez 8 godzin. Wskazane jest również podawanie leków, które zmniejszają ilość gazów w jelitach od dnia poprzedzającego badanie. Należy zapewnić zwierzęciu dostęp do wody i uniemożliwić oddawanie moczu przez co najmniej 2 godziny przed badaniem- ułatwi to badanie.

Czy kastrować / sterylizować?

Zabieg sterylizacji samicy polega na usunięciu jajników i macicy. Zapobiega on stanom zapalnym macicy (ropomacicze), niechcianym kryciom a przeprowadzony odpowiednio wcześnie minimalizuje ryzyko powstania nowotworów na listwie mlekowej. U samców usunięcie jąder zapobiega ich nowotworzeniu, zmniejsza ryzyko ucieczek związanych z popędem płciowym, przerostu prostaty i powstawania guzów hormonozależnych w okolicy odbytu.

Do niepożądanych skutków sterylizacji należą:

  • nietrzymanie moczu ( dotyczy głównie suk dużych ras)
  • zwiększenie masy ciała- czemu można zapobiec ograniczając ilość podawanej karmy i zapewniając dostateczną ilość ruchu
  • zmiana okrywy włosowej

Pasożyty wewnętrzne

Najczęściej spotykanymi pasożytami zwierząt towarzyszących są glisty i tasiemce. Stanowią realne zagrożenie dla ludzi,należy więc podejść do tematu odpowiedzialnie. Psy i koty mają mnóstwo okazji do narażenia się na inwazje pasożytami:

  • w trakcie ciąży przez łożysko (psy)
  • ssąc mleko zaraz po urodzeniu (psy i koty)
  • po spożyciu gryzoni – które mogą być żywicielem przypadkowym pasożytów
  • po zjedzeniu pchły – żywiciela pośredniego tasiemca – dlatego należy pamiętam o jednoczesnym zabezpieczeniu zwierzaka przed pchłami
  • zlizując wydalone przez inne zwierzęta z kałem jaja z trawnika, piaskownicy itp. podczas spaceru

Odrobaczanie szczeniąt zaczynamy w drugim, a kociąt w trzecim tygodniu życia.
Harmonogram  odrobaczeń ustala lekarz w oparciu o ocenę zagrożenia i historię inwazji pasożytami u danego pacjenta.

Fajerwerki i stres u zwierząt

Przewidywanie sytuacji stresowych jest bardzo ważne, szczególnie w okresie końca roku. Większość zwierząt reaguje bardzo emocjonalnie na huk wystrzałów. W takich sytuacjach należy zapewnić zwierzęciu ciche, spokojne miejsce, w którym będzie się mogło ukryć. Jest też możliwość dodatkowej pomocy farmakologicznej w wyciszeniu pupila. Należy jednak z minimum tygodniowym wyprzedzeniem poradzić się lekarza, gdyż niektóre ze środków należy zaczać podawać na kilka dni przed spodziewaną sytuacją stresową.

Pasożyty zewnętrzne

Większość właścicieli zwierząt domowych obawia się inwazji pcheł bezpośrednio od innych zwierząt. Tak naprawdę pasożyty te czekają na swoich żywicieli w otoczeniu, wzdłuż szlaków uczęszczanych przez psy i koty, zwłaszcza w ciepłej porze roku. Pchły i kleszcze to zmora naszych pupili. Prosimy pamiętać o regularnym stosowaniu polecanych przez nas preparatów przeciw pasożytom skóry.

Zdecydowana większość chorób ze świądem skóry ma swoją przyczynę w kontakcie ze śliną pcheł. Kleszcze mogą przenosić groźne dla zdrowia i życia choroby. Nie wszystkie preparaty przeciw pchłom i kleszczom obecna na rynku są skuteczne. W gabinecie wyjaśnię co warto kupować, jaki jest mechanizm działania poszczególnych środków, toksyczność i jak bezpiecznie je stosować.

Jeśli widzisz u pupila swędzenie i tworzące się grudki i strupki na skórze koniecznie odwiedź gabinet. To mogą być świerzbowce.


Copyright (C) medvet.olsztyn.pl|Polityka prywatności
Realizacja strony: Estymo.pl
Przeiń na górę